„Órsynuf” – portret nieznany

Fotografia dawno temu dołączyła do rodziny sztuk pięknych ale jednocześnie nie opuściła swojego naturalnego środowiska, jakim jest utrwalanie na materiałach światłoczułych obrazów świata rzeczywistego. Jej łatwość zapisywania szczegółów, uciekających uwadze oka czy elementów drugiego planu, czyni zeń doskonałe narzędzie do analizowania kultury materialnej każdego czasu od 1839 roku, gdy fotografia narodziła się.

Z tego potencjału fotografii skorzystał Mirosław Kilijańczyk tworząc swoją wizualną opowieść o Ursynowie – warszawskiej dzielnicy mieszkaniowej, będącej jednym z pierwszych miejsc stawiania domów z wielkiej płyty a mającej swoje początki w 1977 roku.

Czterdzieści lat osiedla to życie dwóch pokoleń w bardzo dynamicznie zmieniających się czasach. Z jednej strony to zaskakujące przemiany społeczno-polityczne, skutkujące innym systemem wartości i zupełnie nową sytuacją materialną. Z drugiej to okres szybkich i rewolucyjnych zmian technologicznych, mających ogromny wpływ na życie zawodowe, towarzyskie i rodzinne, to za ich sprawą tworzą się zupełnie nowe systemy dostępu do informacji – będących niemal stale w zasięgu ręki i nowe systemy relacji międzyludzkich za sprawą mediów społecznościowych. One wszystkie niezauważenie wślizgują się w codzienność i nieustannie zmieniają ją.

Jak w tym wszystkim odnajdują się mieszkańcy największego warszawskiego osiedla? Jak to co dopada wszystkich, i to nie tylko w Polsce, oddziałuje na nich? Czy stworzyli społeczność zwartą podtrzymującą wspólnotę pierwszych osadników? Czy też rozpada się ona pod naporem zindywidualizowanej a często wręcz egoistycznej współczesności?

Bogaty zbiór zdjęć Mirosława Kilijańczyka jest swoistą analizą ludzkich postaw i ich kondycji materialnej. Zdjęcia ujawniają dzisiejsze tendencje w modzie, kulturze dbania o siebie, wyposażania swoich wnętrz, roli drobnych przedmiotów, związanych emocjonalnie z historią bohaterów. To idealny materiał dla socjologa i antropologa kultury, badających życie na osiedlach, specyficznych enklawach, jaką na pewno jest Ursynów. To także materiał do przejrzenia się niczym w lustrze dla zwykłego odbiorcy komunikatów wizualnych i stawianie sobie samemu pytań czy mamy ciągłość, modyfikowaną ewolucyjnie czy rewolucję w obecnym modelu życia społecznego.
Kilijańczyk nie daje odpowiedzi, on zaprasza do wspólnego rozważania czy wspólnoty powstające w nowych miejscach tworzą między sobą silną więź i zindywidualizowany klimat miejsca, czy też ulegają wpływowi zalewającej nas globalizacji rozrywającej tkankę łączącą takie wspólnoty.

Będzie mi miło zobaczyć Was wraz ze znajomymi na wernisażu 13 lutego 2018 o godz. 18:00 w Domu Sztuki na Ursynowie.
https://www.facebook.com/events/154556365331079/
https://www.instagram.com/orsynuf_portret_nieznany/?hl=pl

Andrzej Zygmuntowicz

Zapis Rozmowy z Mirosławem Kilijańczykiem w Radiu dla Ciebie 16.02.2018

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzący: Kamil Jasieński
Gość: Mirosław Kilijańczyk (autor projektu „Órsynuf – portret nieznany”)
Data emisji: 16.08.2018
Godzina emisji: 8.15
https://www.polskieradio.pl/10/5566/Artykul/2178681,Orsynuf-Portret-nieznany-mieszkancow-pewnej-dzielnicy